Pediyatrik Dermatoloji Çocuklarda Alerji ve Ekzema
Çocuklarda Alerji ve Ekzema
Pediyatrik Dermatoloji Çocuklarda Alerji ve Ekzema
Pediyatrik Dermatoloji
Pediyatrik Dermatoloji Çocuklarda Alerji ve Ekzema
Pediyatrik Dermatoloji Çocuklarda Alerji ve Ekzema

Çocuklarda alerji kendini sık hapşırma, deri döküntüleri, kurdeşen veya bağırsak problemleri şeklinde gösterebilir. Her çocukta alerji gelişebilir, ancak alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarında ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Çocukluk çağı alerjilerinin erken belirlenmesi, çocuğunuzun yaşam kalitesini arttıracaktır.

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit (alerjik ekzema) kronik, tekrarlayıcı, genetik olarak yatkın çocuklarda ortaya çıkan ve görülme sıklığı giderek artan bir çocukluk çağı hastalığıdır. Deride genellikle bebeklik döneminde başlayan kuruluk ve kırmızı kaşıntılı yamalar ile kendini gösterir. %90’ı ilk 5 yıl içinde ortaya çıkar. Hastaların %70 kadarı giderek azalacak biçimde 10 yaşa kadar iyileşir ancak yaşam boyu deri kuruluğu kalabilir.

Hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerini bozmaları dışında hastanın sosyal ilişkilerini, okul başarısını ve kendine güvenini olumsuz etkileyebilir.

Deri kuruluğu, kuru hava, soğuk, sabunlar, yünlü giysiler, enfeksiyon ajanlar gibi bir çok dış etken kaşıntıyı artırarak hastalığı tetikler. Atopik dermatit, cildin kaşınmasına, kurumasına ve çatlamasına neden olup, en sık görülen ekzema çeşididir.

Atopik Ekzemanın Nedenleri Nelerdir?

 • Atopik ekzemanın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak tek bir şeye bağlı olmadığı açıktır.
 • Atopik ekzeması olan kişiler genellikle çok kuru cilde sahiptir çünkü ciltleri fazla nem tutamaz. Bu kuruluk, cildin belirli tetikleyicilere tepki gösterme olasılığını artırarak kaşınmasına ve ağrımasına neden olabilir.
 • Anne babanızdan miras aldığınız genler nedeniyle atopik ekzema gelişme olasılığınız artmış olarak doğmuş olabilirsiniz.
 • Araştırmalar, atopik ekzeması olan 1 veya her iki ebeveyni olan veya ekzemalı diğer kardeşleri olan çocukların bu hastalığa sahip olmalarının daha olası olduğunu göstermiştir.
 • Atopik egzama bulaşıcı değildir, bu nedenle yakın temastan geçemez.

Atopik Ekzema Tetikleyicileri Nelerdir?

Atopik ekzema semptomlarınızı tetikleyebilecek birkaç şey vardır. Bunlar kişiden kişiye değişebilir.

Ortak tetikleyiciler şunlar olabilir:

 • Tahriş edici maddeler - şampuan, bulaşık deterjanı ve köpük banyosu sabunlar ve deterjanlar
 • Çevresel faktörler veya alerjenler - soğuk ve kuru hava, rutubet ve ev tozu akarları, evcil hayvan tüyü, polen ve küfler gibi daha spesifik şeyler
 • Gıda alerjileri - inek sütü, yumurta, yer fıstığı, soya veya buğday
 • Yün ve sentetik kumaşlar
Pediyatrik Dermatoloji Çocuklarda Alerji ve Ekzema

Deneyimli dermatoloğunuz, olası alerjileri tespit etmek için sizden kapsamlı bir öykü alacaktır. Ayrıca uygunsa özel alerji testleri de isteyebilir. Bunlar deri prick testi, yama testi, kan testi (RAST testi) olabilir.

Cilt Enfeksiyonları:

Diğer tetikleyici faktörler arasında kuru hava, toz, stres, terlemek, çok sıcak veya çok soğuk ortam gibi faktörler bulunmaktardır.

Atopik ekzema tehşisi aldığınızda tetikleyen faktörlerin neler olabileceği araştırılır.

Atopik Ekzema Tedavisi

Atopik egzama tedavisi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
Atopik egzama için ana tedaviler şunlardır:

 • Nemlendiriciler - cildin kurumasını önlemek için her gün kullanılır
 • Topikal kortikosteroidler - alevlenmeler sırasında şişliği ve kızarıklığı azaltmak için kullanılan kremler ve merhemler
 • Daha basit tedaviye yanıt vermeyen hassas bölgelerdeki ekzema için topikal pimekrolimus veya takrolimus
 • Şiddetli kaşıntı için antihistaminikler

Özbakım

Yukarıda belirtilen tedavilerin yanı sıra, belirtilerinizi hafifletmek ve başka sorunları önlemek için sizin yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Yaralanmadan kaynaklanan hasarı azaltmaya çalışın. Ekzema genellikle kaşıntılıdır ve cildin etkilenen bölgelerini kaşımak çok cazip geliyor olabilir. Ancak kaşımak genellikle cilde zarar verir ve ekzemanın şiddetlenmesine neden olabilir. Deri, kronik kaşınmanın sonucu olarak kalınlaşır. Derin kaşıma ayrıca kanamaya neden olur ve cildinizin enfeksiyon kapma riskini artırır. Mümkün olduğunca kaşınmayı azaltmaya çalışın. Bunun yerine cildinizi parmaklarınızla nazikçe ovalamayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin atopik ekzeması varsa, eldivenler cildini kaşımasını önleyebilir. Kasıtsız çizilmeden kaynaklanan cildin zarar görmesini en aza indirmek için tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun. Alışılmış kaşınmadan kaynaklanan hasarı azaltmak için cildinizi hafif giysilerle örtün.

Tetikleyicilerden Kaçının

 • Bazı kumaşlar cildinizi tahriş ediyorsa, bunları giymekten kaçının ve yumuşak, ince dokumalı giysileri veya pamuk gibi doğal malzemeleri tercih edin.
 • Isı egzamanızı şiddetlendirirse, evinizdeki odaları, özellikle de yatak odasını serin tutun
 • Cildinizi etkileyebilecek sabun veya deterjan kullanmaktan kaçının - bunun yerine sabun muadilleri kullanın.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Medicana Ataşehir

Adres: Küçükbakkalköy, Vedat Günyol Cad. No:24, 34750 Ataşehir İstanbul Telefon:
0216 970 34 34
Çağrı Merkezi:
0850 460 6334